Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říjnový klubový podvečer

6. 10. 2015

 

Na říjen 2015 připravil Klub historický a státovědný v Prostějově přednášku akademického sochaře a restaurátora Vojtěcha Paříka, který společně se svou manželkou, uznávanou šperkařkou Passionarií Pařík, pracoval posledních šest let na obnově rozměrné mozaiky Jana Köhlera nazvané Pilátův soud. Původní části mozaiky, umístěné na průčelí první kaple křížové cesty na sv. Hostýně, těžce a nenávratně poškodily povětrnostní vlivy, a proto se ve správném smyslu slova vlastně nejedná o obnovu, ale o jakousi tvorbu druhého originálu mistrovské Köhlerovy práce.

Restaurátor se s posluchači podělí o zajímavosti, na které při práce narazil. Předmětem výkladu bude nejen osoba Jano Köhlera, ale především jeho keramické mozaiky při křížové cestě na Hostýně. Přednáška se bude konat ve spolupráci s filmovou společností cine4net a k prohlédnutí bude i model mozaiky prvního zastavení křížové cesty v měřítku 1:1.

 

Akce se tradičně koná ve třetí úterý v měsíci, tj. 20. října 2015 v 17 hodin ve výstavním a přednáškovém sále Státního okresního archivu Prostějov v Třebízského ulici č. 1. Všichni jsou srdečně zváni.