Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osobnosti Prostějovska

31. 10. 2012

 

Cydlík, T. - Macík, M. - Němcová, R. - Roháčková, D. - Václavík, O. Osobnosti Prostějovska. Prostějov: Klub historický a státovědný 2012. 221s. ISBN 978-80-260-3058-4

 

dsc_0473.jpgZa účasti zástupců města, kulturních a společenských spolků a významných hostů představil v úterý Klub historický a státovědný knihu Osobnosti Prostějovka. Kmotry knihy na pomyslném křtu v prostorách Národního domu byly vdova po našem významném chemikovi Linda Wichterlová a skladatel a klavírista světového formátu Milan Dvořák.

Slavnostní večer v uvolněné atmosféře za účasti osobností politického, kulturního a společenského života završil práci mnoha lidí. „Přednáškový sál Národního domu zažil spoustu premiér děl různých žánrů. Dnes je taky taková premiéra, kterou bezesporu první ediční počin Klubu historického a státovědného je. Dalším atributem správné premiéry je účast spousty prominentů se zájmem masmédií. Jak se tak dívám do vašich řad, splňujeme obojí“ zahájil s úsměvem Pavel Drmola, který celý slavnostní ceremoniál vtipně moderoval.
 
Po představení činnosti a aktivit Klubu historického a státovědného jejím starostou Miroslavem Macíkem se ujala slova jeho místostarostka, ředitelka Okresního archivu Dagmar Roháčková. „Kritérií pro výběr osobností, které se objeví v knize, bylo víc. Tím základním bylo, že daná osobnost již nežije. Dále jsme chtěli poměrně zastoupit osobnosti přímo z města a celého okresu. Také jsme vybírali co nejvyšší škálu oborů, aby se ukázala ta pestrost schopných Prostějovanů a lidí z Prostějovska. A v neposlední řadě jsme tam chtěli mít zastoupeny ženy, protože zvlášť v té první republice těch, co se prosadily, zas až tak moc nebylo,“ obeznámila s klíčem pro výběr osobností D.Roháčková, která je zároveň odpovědnou redaktorku knihy. V knize tedy mají svoje místo hudebníci a básníci, sochaři, malíři, vědci, průmyslníci, politici i váleční hrdinové. V krátkých ukázkách v podání hostů byla práce některých představena. Velmi zajímavým vstupem byla recitace veršů básníka Václava Svobody Plumlovského v podání bývalého ředitele prostějovské knihovny Miloše Kvapila, který přednesl svahilský překlad básně Chudobín. Zazněla také slova ředitelky první dívčí měšťanské školy v Prostějově Růženy Reichstädterové o potřebnosti vzdělání pro národ či melodie Alfonse Jindry. Jiří Vrba také svou recitací Vyznání rodné Hané Ondřeje Přikryla připomenul, že Prostějovsko je součástí Hané. Klavírní jazzové melodie v podání bývalého starosty Miroslava Zikmunda a kmotra knihy Milana Dvořáka byly příjemným doprovodem večera.
 
Samotný křest však proběhl netradičně. Namísto polévání sektem kmotři vyslali knihu ke čtenářům se dvěmi růžemi. „Polévat knihu alkoholem nám přišlo barbarské. Proto jsme šli cestou, kterou vymyslela už před pár lety paní Jana Zikmundová, tedy ‚květinujeme‘ růžemi. Už to tak praktikujeme několik let,“ vysvětlila Dagmar Roháčková.
 
K úspěšné realizaci takového počinu je však také nezbytná přítomnost finančních prostředků. „Shánět finanční prostředky je vždycky složité, ale tady to bylo jednoduché, protože v rámci Prostějovska je hodně lidí, kteří mají vzácné pochopení pro historii, pro naše předky a náš region. Chtěl bych tedy poděkovat všem, kdo přispěli, ať už je to Olomoucký kraj, Město Prostějov, podnikatelské subjekty, společnosti, ale i na pět desítek jednotlivců,“ vyjádřil dík Josef Augustin, který potřebné prostředky zajišťoval.
 
S velkým zájmem se kniha setkala už na samotném slavnostním večeru, kde byla návštěvníky zakupována hned po několika kusech. Pořídit si ji lze třeba v sídle Státního okresního archivu na Třebízského ulici v Prostějově, či vypůjčit v městské knihovně.
 

obalka_osobnosti.jpgosobnosti_01_prikryl_web.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Křest publikace Osobnosti Prostějovska