2014
Současné veřejnosti je tvor známý pod názvem upír znám převážně z díla Abrahama Stokera Dracula, filmů s upírskou tematikou a z občasných zpráv o nálezu kostry upíra přesněji s tzv. protivampyrickými zásahy. Morava je na příběhy o upírech až neobyčejně bohatá, ale přesto je současný pohled na takové stvoření značně zkreslený a spíše komerční.
V minulosti se za upíra považoval tvor, který ubližoval lidem či zvířatům sáním krve či životní energie a šlo samozřejmě o ďábelské stvoření. Pokud ovšem sledujeme popisy napadení upírem v minulosti, zjistíme, že se jedná o tzv. noční můru. Lidé se po napadení cítili vyčerpaní, špatně spali a podle tehdejších představ jim byla odčerpávána krev, ovšem bez viditelných zranění. Krev byla považována za životadárnou tekutinu, a protože byly v některých případech nalezeny mrtvoly, které nepodléhaly rozkladu, ba dokonce vypadaly jako živé, byly upalovány jako upíři. Podle představ našich předků byl jediný skutečně spolehlivý způsob likvidace takového upíra jeho spálení, proto dnes nemůžeme hrob vampýra nalézt.
Byla ovšem řada tzv. revenantů, tedy těch, kteří se po smrti vraceli zpět do světa živých (nejčastěji sebevrazi, nepohřbení zavraždění či popravení zločinci) a na ty společnost uplatňovala tzv. antirevenantské zásahy, které právě známe z novinových zpráv. Šlo o známé probodení srdce kůlem, vyplnění úst kameny či česnekem, zatížení kameny, posmrtné oddělení částí těla, nepietní uložení a podobně. Tyto osoby byly často pohřbeny na rozcestí nebo hranici více panství či vesnic, aby posmrtně nemohly najít cestu zpět a do hrobu se ze stejného důvodu vezly známou „cestou necestou“, vysekanou např. v klestí pouze pro tento účel a které posléze opět zarostla.

V rámci oslav 100 let postavení nové prostějovské radnice připravil Klub historický a státovědný ve spolupráci s Magistrátem města Prostějova přednášku o životě a díle Karla H. Kepky. Na toto téma promluvil prof. Ing. Leonard Hobst, jež kromě mimořádných odborných znalostí stavebního směru je zároveň i pravnukem samotného architekta K. H. Kepky. Ve svém vystoupení se prof. L. Hobst zaměřil na Kepkovy stěžejní životní etapy a zejména na jeho profesní život. Přítomní v přednáškovém sále Národního domu se tak dozvěděli nejen o jeho "boji" o jazykově českou techniku, ale také střípky z rodinného zázemí. Přednáška nebyla směřována pouze k prostějovské radnici, ale k celému dílu K. H. Kepky. Realizace prostějovské radnice tak byla, stejně jako fasáda dnešní ZŠ Masarykova na Skálově náměstí, zařazena do celkového kontextu a významu Kepkova díla. Poutavé vyprávění bylo navíc doplněno bohatou obrazovou prezentací Kepkových realizací.

V únorový podvečer nám majitel soukromého muzea Pragovek a vášnivý sběratel vozidel pan Hubert Grmela přiblížil automobilismus z různých stran. Seznámil veřejnost s počátky vývoje automobilů ve světě (Karl Benz, Henry Ford), ale také v Československu (Laurint-Klement, později Škoda, Praga a Kopřivnická vozovka, později Tatra). Obeznámil publikum se základními technickými částmi osobních automobilů jako jsou karoserie, podvozek, hnací soustava, příslušenství, výstroj, výbava atd. Upozornil na provázanost prosazující se „motorové“ civilizace a zrodu dopravních nehod, a s tím spojené zavádění různých opatření vedoucích k bezpečnosti silničního provozu. Ať se již jednalo o vydávání prvních registračních značek automobilů, zavedení povinnosti řidičského průkazu či jiných bezpečnostních prvků jako jsou semafory, dopravní značky či řízení dopravy strážníky. Kromě obecné roviny vyprávění pan Grmela věnoval čas i místnímu výrobci automobilů - firmě WIKOV. Stejně tak se věnoval i rozmístění čerpacích stanic a také karosářským dílnám v našem regionu. Více jak hodinové setkání díky poutavému výkladu uběhlo velmi rychle a těšilo se velké pozornosti jak u mužů, tak i u žen. Jako majitel muzea spolupracuje H. Grmela často také s tiskem, televizí a filmem. Nabízela se tak možnost, aby příchozím povyprávěl například o účasti svých veteránů při natáčení populárního seriálu Četnické humoresky. Na to sice již nedošlo, ale přednášející přislíbil účast na budoucím klubovém podvečeru, právě s touto tematikou.
Národní přírodní památka Růžičkův lom, vyhlášená 27. 9. 1990, patří k nejvýznamnějším paleontologickým lokalitám v Evropě. Výhodná polohana jihovýchodním úpatí Velkého Kosíře lákala k osídlení již v pravěku, v současné době tvoří lokalita a její nejbližší okolé významné stanoviště vzácných druhů teplomilných rostlin, hmyzu i obratlovců, často na severní hranici rozšíření. Již více jak 100 let je Růžičkův lom proslulým nalezištěm devonských zkamenělin, typickým vysokou různorodostí nacházených organismů, mnohé druhy nesou jména přímo podle místních názvů. I přes nesporný význam tohoto místa je jeho ochrana nedostatečná. Chybí technické zabezpečení stěn lomu proti sesuvu, personální ochrana prakticky neexistuje, dřevěný plot dříve sloužící k zabezpečení objektu je zdemolovaný a spíše přitahuje nežádoucí pozornost. Není důsledně uplatňována selektivní redukce náletových dřevin tak, aby si opuštěný lom sloužící k exkurzím a vlastivědným účelům zachoval svůj přirozený ráz v okolní málo osídlené krajině s vegetací stepního charakteru. V budoucnu nebude nikdy možné zcela zabránit nelegálním sběrům zkamenělin, nicméně nové informační panely, instalované na vhodném místě, by mohly významně přispět k omezení devastace paleontologické lokality evropského významu.